dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 11.30

Svečano otvaranje Sajma knjiga i Izložbe umetnosti „Art Ekspo”

11.30 – 12.00

Dodela nagrade „Laza Kostić“ 2022. godine
Organizator: Novosadski sajam

12.00 – 12.30

Dani Laze Kostića: Predstavljanje prošlogodišnje dobitnice nagrade „Laze Kostić“ Gorane Raičević.
Učesnici: Gorana Raičević i Franja Petrinović, predsednik žirija

12.30 – 13.00

Otvaranje Izložbe „Matija”
U organizaciji Gradske biblioteke u Novom Sadu
Autor izložbe: Dragana Tipsarević
Učestvuju: Aleksandar Jokanović, direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu, Matija Bećković, Radovan Peković, narodni guslar i autorka
Izložba je otvorena do 9. marta 2022.

13.00 – 13.30

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama
(Arhiv Vojvodine – promocija izdanja)

13.30 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama
(Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka – promocija izdanja)

14.00 – 14.30

Promocija knjige „Zaboravljeni karlovački slikar“, dr Žarko Dimić
Moderator: Mirko Dimić
Kulturni centar „Karlovačka umetnička radionica“

14.30 – 15.00

„Pokojnici iz zelenog vrta”, autora Muhameda Reze Bajramija
– Nova islamska civilizacija,
– Najnoviji brojevi časopisa „Nur”: broj 79-80 na temu „Narodi i etničke grupe Irana“ i broj 81-82 na temu „Nova islamska civilizacija“
Kulturni centar Iran

15.00 – 16.00

Svečano otvaranje „Dana ruske kulture“ (Slavimo Maslenicu sa Sankt – Peterburgom, nastup Sankt – Peterbuškog ansambla pesama i igara „Moroška“)

16.00 – 17.00

EPK – „Maske i ljudi iza maske“
Dr Vesna Marjanović, etnolog/antropolog

17.00 – 17.30

Dani Laze Kostića: Laza Kostić kao dramski lik
U knjizi „Intertekstualna pletisanka“ konstitucija dramskog lika Laze Kostića (Sterijino pozorje, Novi Sad, 2020) dr Milivoje Mlađenović se bavi Lazom Kostićem kao dramskim likom. On razmatra one dramske tekstove u kojima je Kostić protagonista, uz analizu problema koji prate dramaturga kad za glavnu ličnost uzme neku opštepoznatu ličnost.
Učesnik: dr Milivoje Mlađenović

17.30 – 18.00

Izabrana dela Bogdana Čiplića (BKC i KCV „Miloš Crnjanski”) i Edicija „Banatˮ u izdanju Banatskog kulturnog centra
Govore: izdavači Radovan Vlahović i Nenad Šaponja, urednici i saradnici
Banatski kulturni centar

18.00 – 19.00

EPK – gostujući pisac Rumena Bužarovska

19.00 – 19.30

Promocija časopisa za nauku, kulturu i umetnost „Krovovi“
Govornici: Mirko Dimić, Goran Jevtić i Vladimir Rapčenko

19.30 – 20.00

Prezentacija audio knjige izdavača „Knjigapriča”, Nenad Iđoški
Revolucija u izdavačkoj industriji – audio knjige

ŠTANDOVI IZLAGAČA

11.00 – 13.00

Dani Ruske kulture · Master klas iz vokala – pedagozi teatra «Moroška» · Master klas iz koreografije – pedagozi teatra «Moroška»

12.00

Otvaranje Izložbe „Slovo Njegošu – 175. godina Gorskog vijenca”
i kolekcije od 130 izdanja ovog dela, vlasništvo kolekcionara Nikole Škoka iz Peroja
Štand Udruženja Crnogoraca Novog Sada

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA
– HALA 1

10.00 – 20.00

Izložba: Novi Sad kroz knjigu
Aula Novosadskog sajma

20.00

Koncert: Mijavi
Hala 1

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 12.00

Dani Ruske kulture – Nastupa Ženski vokalni ansambl „Radio”

12.00 – 12.30

Dečija lica traže pisca
Učesnik: Dejan Aleksić

12.30 – 13.00

Čitanjac
Učesnik: Milan Tripković

13.00 – 13.30

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Zavod za kulturu vojvođanskih Rumuna – promocija izdanja)

13.30 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata – promocija izdanja)

14.00 – 15.00

Dani Laze Kostića: Edicija prva knjiga Matice srpske kao odskočna daska
Više od 60 godina se prve knjige nekih od najznačajnjih stvaralaca današnjice objavljuju u Matici srpskoj, u Edicija Prva knjiga, i zbog toga je ova edicija jedna od najboljih odskočnih daski za budući književni rad mladih autora čija se dela u njoj publikuju.
Učesnici: Franja Petrinović, urednik edicije, i autori (Lazar Bukumirović, Ivana Pantelić, Sara Majstorović)

15.00 – 15.30

Dani Laze Kostića: Knjižare kao mesto susreta pisaca i čitalaca
Novosadske knjižare više nisu prostori gde se knjige samo kupuju, već se u njima organizuju promocije, radionice i različiti drugi događaji. Zbog toga su ovo mesta gde dolazi do konkretnijeg dodira pisaca i čitalaca, zbog čega je važno istaći vrednost ovih lokacija za književni život grada.
Učesnici: Milan Tripković (Bulevar books) i Aleksandar Tanurdžić (Most).

15.30 – 16.00

Dani Laze Kostića: Mladi pisci od časopisa do antologije
Život novosadskih časopisa je vitalan i značajan, i u njima su potekli mnogi od najznačajnijih mladih autora današnje scene. Oni se kasnije pojavljuju u samostalnim izdanjima, ali i u antologijskim presecima, spajajući tako ove dve tačke naše književnosti.
Učesnici: Alen Bešić i Branislav Živanović

16.00 – 17.00

Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i ansambl „Kolo“
Promocija monografije o Olgi Skovran „Kolo s ljubavlju“, autora Bogdanke Bobe Đurić i nastup ansambla „Kolo“ „Splet igara iz Srbije“. Nastup pevačke grupe „Kolo“.
Gošća: dr Sanja Ranković autorka monografije „Pevačka praksa ansambla narodnih igara i pesama Srbije

17.00 – 18.00

Gostujući pisac: dobitnica NIN-ove nagrade Milena Marković sa delom „Deca”
Izdavač: IK „Lom”

18.00 – 19.00

EPK – Scensko čitanje „Obećana zemlja” Lasla Vegela

19.00 – 20.00

EPK – Dejan Tiago-Stanković, story telling

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

10.00 – 17.00

Otvaranje manifestacije „Dani biblioteka i bibliotekara“
Pozdravne reči: Aleksandar Jokanović, direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu i predstavnik Novosadskog sajma
Akreditovani seminar (za 2022. godinu) – I deo
„Pretražive digitalne kolekcije – formiranje i pretraživanje: teorijski i praktični pristup“ (nastavak/unapređen seminar iz 2020. godine)
Predavači: dr Adam Sofronijević, phdc Nataša Dakić (Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ Beograd)

12.00

FORUM Bibliotekarskog društva Srbije
Tema: Elektronska fiskalizacija u bibliotekama
Otvaranje Foruma: Aleksandar Jokanović, direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu i dr Bogdan Trifunović, predsednik BDS
Učesnici u diskusiji: Svetlana Miljuš, sekretar (Gradska biblioteka u Novom Sadu), Marija Peković, šef računovodstva (Gradska biblioteka u Novom Sadu), predstavnici Narodne biblioteke Srbije (Tema: Fiskalizacija i biblioteke u Sloveniji, primena u okviru Kobis sistema), dr Bogdan Trifunović (Gradska biblioteka „Vladimir Petković Dis“)

13.30

Akreditovani seminar (za 2022. godinu) – II deo
Organizatori: Gradska biblioteka u Novom Sadu, Novosadski sajam, Narodna biblioteka Srbije, Biblioteka Matice srpske i Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković” Beograd
Velika sala

ŠTANDOVI IZLAGAČA

Dani Ruske kulture · Otvaranje likovne izložbe «Sa hudožnikom kroz knjigu» · Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“

15.00 – 16.00

Profesor Dujin
Moderator: Aleksandar Timofejev
Štand Radio televizije Vojvodine

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA
– HALA 1

14.00

Stručno vođenje: izložba Novi Sad kroz knjigu
Aula Novosadskog sajma

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 12.00

Dani ruske kulture – nastupi dečjih i omladdinskih plesnih grupa
– Omladinski kulturni centar iz Subotice, rukovodilac – sunarodnica Olga Pugačeva
– Dečji vokalni studio Ruskog pozorišta „Dar” iz Novog Sada

12.00 – 13.00

Promocija 10. jubilarnog pesničkog konkursa, učesnici iz Španije, Bugarske, Crne Gore, Kanade, Rusije, Bosne i Hercegovine… , Srpsko – bugarsko prijateljstvo

13.00 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Spomen zbirka Pavla Beljanskog, prezentacija povodom jubileja 130 godina od rođenja Pavla Beljanskog)

14.00 – 15.00

Promocija izdavaštva Udruženja građana „Srpsko – bugarskog prijateljstva“
Učesnici: Dušanka Ugrica Kotur iz Ciriha, Radivoje Bato Miljanić iz Novog Sada, Dorina Vojinović iz Bora, Mihailo Miša Mošnogorski iz Moskve i Tanja Ivanova iz Sofije
Voditelji: Zoran Bajić Baja i glumac Miodrag Petrović

15.00 – 15.30

Dani Laze Kostića: Novosadska alternativa
Avangardni pokreti i strujanja na kulturnoj i pre svega književnoj sceni Novoga Sada, tokom 20. veka, javili su se u dva navrata. Najpre je to bilo dvadesetih godina prošlog veka, u tzv. „deceniji avangarde“, koju su premrežili mnogobrojni i raznovrsni –izmi, a potom na prelomu šezdesetih i sedamdesetih godina u obliku „novih umetničkih praksa“, kao deo političkih, društvenih i kulturnih previranja koja su zahvatila ceo svet.
Učesnica: Silvia Dražić

15.30 – 16.00

„Tarantule kao kućni ljubimci“ Miloš Tanasković
4 SE d.o.o. Beograd

16.00 – 17.00

Banatska epopeja Radovana Vlahovića
Predstavljanje tri romana Radovana Vlahovića: „Bapa”, „1934.” i „Mučenici”
Govore: autor, urednik Simon Grabovac i književni kritičari
Banatski kulturni centar

17.00 – 18.00

Gostujući pisac: Ante Tomić
Voditelj programa: Gordana Nonin

18.00 – 19.00

„Poslovice i izreke“ odabrao: Slobodan Petrović, ilustrovao: Luka Dedić, književni prevodilac: Nina Simović Panić
4 SE d.o.o. Beograd

19.00 – 20.00

Gostujući pisac: Milica Vučković

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

12.00 – 13.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine
Velika sala

15.00 – 17.30

Turnir u NTC društvenim igrama
Organizator: NTC centar
Ceo Kongresni centar „Master”

ŠTANDOVI IZLAGAČA

12.00

Dani Ruske kulture
– Master klas „Izrada ukrasnih razglednica“ · „Učenje ruskog kroz kreativne radionice”
– Likovna izložba „Sa hudožnikom kroz knjigu”
– Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“

15.00 – 16.00

Dokumentarci – ponovo radi bioskop!
Učestvuju: nagrađeni autori Bora Otić, Borko Hložan, Svetlana Miljanić, Mirjana Rastović, Aleksandar Reljić
Moderator: Vladimir Bajić
Štand Radio televizije Vojvodine

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

20.00

Predstava: B(j)egunci
Hala 1

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 12.00

Edicija „Govor cveća“ – „Poruka skrivena među laticama“, grupa autora
4 SE d.o.o. Beograd

12.00 – 13.00

Promocija novih izdanja Banatskog kulturnog centra
Govore: autori BKC-a i urednik Radovan Vlahović
Banatski kulturni centar

13.00 – 13.30

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine)

13.30 – 14.00

Promocija knjige pesama Vesne Fekete „Stihovne smernice za zdravo odrastanje“
Moderator: Mirko Dimić, Kulturni centar „Karlovačka umetnička radionica“

14.00 – 15.00

Dani ruske kulture
– Umetnički program, u izvođenju Ansambla „Arodisi“ iz Sremske Mitrovice
– Dečji baletski studio „La Salfide”, Novi Sad, rukovodilac – Dobrila Novkov

15.00 – 15.30

Dani Laze Kostića: „Kako zasmejati gospodare“ Joakim Vujić 250 godina od rođenja i 175 godina od smrti
Učesnica: dr Isidora Popović Milić

15.30 – 16.00

Uručenje nagrade „Stanislav Lem“
Organizator: Solaris, Novi Sad

16.00 – 17.00

Dani Laze Kostića: Novosadska književna fantastika
Novosadska škola fantastike, kao još jedan specifikum ovdašnje književne scene.
Učesnik: Miloš Jocić

17.00 – 18.00

EPK – Gostujući pisac: Milenko Jergović

18.00 – 18.30

Promocija knjige „Kordun u ratu 1990-1995. godine”
Promoteri: Đuro Škaljac, Tošo Pajić, Mirko Radaković
Udruženje „Krajiški privrednik”

18.30 – 19.00

Knjiga „Ruski obaveštajci”, pisac Radojka Tmušič Stepanov
Udruženje „Saprjal”

19.00 – 20.00

 

EPK – Romskim putevima

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

13.00 – 14.00

Prikazivanje ruskih bajki
Organizator: Udruženje srpsko-rusko-beloruskog prijateljstva edukativni kulturno prosvetni centar „Rusofil”, Novi Sad
Sala 2

ŠTANDOVI IZLAGAČA

14.00

Dani Ruske kulture · Master klas „Peščana grafika. Crtamo peskom» Art centar „Zanima” Ana Kononenko „Učimo ruski jezik kroz kreativne radionice” · Likovna izložba „Sa hudožnikom kroz knjigu” · Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“

15.00 – 16.00

Studio M – Sećanje na budućnost
Učestvuju: Bogica Mijatović i gosti · Moderator: Ilija Tucić
Štand Radio televizije Vojvodine

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

20.00

Koncert: Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Hala 1

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 12.00

Udruženje „Rusofil”

12.00 – 13.00

Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije
Biblioteka za slepe „Dr Milan Budimir“ (Savez slepih Srbije)

13.00 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Matica srpska, „Sava Tekelija“, učesnik. prof.dr Nenad Ninković)

14.00 – 15.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski“, promocija izdanja)

15.00 – 16.00

Dani Laze Kostića: „Novi Sad prestonica poezije“
Učesnici: dr Zoran Đerić i Dejan Šarković (glumac)

16.00 – 16.30

Predstavljanje izdavačke kuće „Bitije“ iz Novog Sada
Učesnici – Moderator: Rastko Lončar · Direktorka „Bitija”: Đina Vesić · Pravnik „Bitija”: Denis Tul · Autorka „Temelji čega tačno”: Irena Plaović · Autor rukopisa u projektu pripreme knjige: Aleksa Čuljak

16.30 – 17.00

Poetika Laze Kostiće „Snove snivam, snujem snove“, Nenad Gugl, Bit izdavaštvo, Beograd

17.00 – 18.00

Povodom objavljivanja knjige „Totalna istorija video igara”
Panel „50 godina industrije video-igara”
Govore: dr Ljiljana Gavrilović, profesorka u penziji; dr Miloš Jocić, docent; Kristina Janković Obućina, izvršna menadžerka u SGA; Mladen Levnaić, narativni dizajner u Playrix RS; prof. dr Manojlo Maravić, autor
Moderator: Tamara Stojanović
Akademija umetnosti Novi Sad i Izdavačka kuća „Clio“

18.00 – 19.00

EPK – Gostujući pisac Damir Karakaš

19.00 – 20.00

Promocija ilustrovane knjige poezije „Slomiti kosti”
Učestvuju: Valentina Baktijarević, pesnikinja, Milica Špadijer, pesnikinja i moderatorka promocije, Jelena Stevanović, vlasnica i glavna odgovorna urednica Izdavačke kuće „Dibidus”
Izdavačka kuća „Dibidus”, Beograd

AULA NOVOSADSKOG SAJMA

12.30

Dodela Nagrade „Sava Šumanović“ za izuzetne domete ostvarene u likovnoj umetnosti
Organizatori: Galerija „Bel Art” i Novosadski sajam

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

10.00 – 18.00 Interaktivne radionice Digitalnog omladinskog centra Gradske biblioteke u Novom Sadu
(priprema i realizacija radionica: zaposleni u Digitalnom centru – Milan Maksimović, Aleksandra Rokvić i Ljubica Petković)
10.00 – 11.00 Razgovori sa posetiocima Sajma i upoznavanje sa radom Digitalnog omladinskog centra, novog odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu (programske aktivnosti, Book club – „Između redova“; Blog DOC-a Bibliofil; društvene mreže: Instagram; Jutjub kanal Biblioteke; štampani promotivni materijal).
11.00 – 12.00 Nove tehnologije u službi digitalizacije: DocScan, ScanTent i Transkribus
12.00 – 13.00 Promocija Bukmarker aplikacije
13.00 – 14.30 micro:bit i micro:Maqueen radionice
14.30 – 15.00 Promocija Bukmarker aplikacije
15.00 – 16.00 Kako pokrenuti i objaviti prvi podkast – radionica
16.00 – 18.00 Projekcija filma
Organizatori: Digitalni centar – Gradska biblioteka Novom Sadu i Novosadski sajam
Sala 1
11.00 – 17.00 Okrugli sto „Interkulturalni dijalog – rusko nasleđe u srpskoj i evropskoj kulturi”
11.30 – 14.00 Otvaranje Okruglog stola
Pozdrav od:
– predstavnika Ambasade Ruske Federacije u Srbiji, moguć onlajn format
– predstavnika Fonda «Ruski mir», onlajn format
– predstavnika gradske uprave Novi Sad
– predstavnika vlade Vojvodine
– predstavnika Fonda «Novi Sad 2021- prestonica kulture Evrope»
– predstavnika Ruskog Doma u Beogradu
Izlaganja:
– ruske stručne zajednice Srbije: Arsenjev A.B., Antanasijević I.
– predstavnika nacionalne etničke manjine rusa u Srbiji
– predstavnika nacionalnih etničkih manjina u Srbiji
– predstavnika «bele emigracije» u Srbiji
– predstavnika ruskih sunarodnika u Srbiji
– predstavnika ruskih sunarodnika iz Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Mađarske, Bugarske
14.00 – 15.00 Pauza za ručak
15.00 – 17.00 Nastavak rada okruglog stola: Diskusija o izlaganjima govornika, rezultati diskusije i rezultati okruglog stola. Sva izlaganja će se prikupiti u jedan elektronski zbornik.
Organizator: Društvo sunarodnika i prijatelja Rusije „Rusija”
Sala 2
12.00 – 13.00 Srpsko narodno pozorište
Organizator: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine
Velika sala
12.00 – 13.00 Predstavljanje IPA projekta
Organizator: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine
Velika sala

ŠTANDOVI IZLAGAČA

Dani Ruske kulture – Likovna izložba „Sa hudožnikom kroz knjigu”
– Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“
– Okrugli sto „Međukulturni dijalog – rusko nasleđe u srpskoj i evropskoj kulturi” sa učešćem ruskih sunarodnika iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Bugarske, Srbije, predstavnika ruske nacionalne manjine u Srbiji, predstavnika naučnih krugova, predstavnika Fonda «Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture», predstavnika APV, predstavnika Grada Novog Sada, Ruskog Doma, Ruskog balkanskogo centra u Beogradu, kao i predstavnika Nacionalnog saveta ruske nacionalne manjine u Srbiji.

15.00 – 16.00

Zajednica podunavskih regija i Dunavska medijska mreža
Učestvuju: Stanislav Radulović, podsekretar Pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Vidosava Enderić pomoćnik Pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu i Ana Tomanova Makanova (RTV) · Gostovanje uživo: gost Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević · Moderator: Ivana Savin
Štand Radio televizije Vojvodine

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

20.00

Predstava: Svi smo mi odnekud došli, a neko i malo ranije
Hala 1

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 11.30

Promocija kataloga „Novi Sad kroz knjigu“
Učesnici: prof. dr Zorica Hadžić i dr Uroš Stanković
Gradska biblioteka Novi Sad

12.00 – 13.00

Dani ruske kulture
– Prezentacija knjige Mirjane Marković „Moćne žene, ljibavlju zbore“
– Ruski dečji baletski studio, Novi Sad, rukovodilac – Larisa Gajić

13.00 – 13.30

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Univerzitetska biblioteka Banjaluka, godišnjica rođenja Petra Velikog)

13.30 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (gosti iz Doboja)

14.00 – 15.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Ruski dom)

15.00 – 16.00

EPK – Promocija Enciklopedija Srpskog narodnog pozorišta

16.00 – 16.30

Dani Laze Kostića: Novosadski pisci između poezije i proze
Odavno je poznato da mnogi pisci više ne stvaraju samo u jednom žanru, već se iz dela u delo posvećuju drugačijim okvirima i temama koje obrađuju i u proznom i u pesničkom obliku. No, važno je razmatrati kako se ovaj proces odvija, kako se autori odlučuju za jedan ili drugi pristup, i na koje načine se poezija i proza u njihovom izrazu može spojiti.
Učesnici: Sonja Veselinović i Bojan Krivokapić

16.30 – 17.00

Dani Laze Kostića Mladi novosadski dramaturzi
Kao grad koji zauzima važno i povlašćeno mesto u istoriji naše dramske umetnosti, ne samo zbog Srpskog narodnog pozorišta, već i zbog Sterijinog pozorja, Novosadskog pozorišta, Pozorišta mladih i Akademije umetnosti, Novi Sad je grad u kojem žive i/ili stvaraju neki od najvažnijih mladih dramaturga koji su danas aktivni. Kako oni uspevaju da pronađu prostor za svoj rad, na koji način dolaze do ostvarenja svojih ciljeva i u kojoj meri ih Novi Sad inspiriše – to su samo neki od odgovora koje bi oni mogli da daju.
Učesnici: Filip Grujić i Tijana Grumić

17.00 – 17.30

Gostujući pisac Slobodan Vladušić
Voditelj programa: Dragana Lisić

17.30 – 18.00

Veče poezije – gost pesnik Srđan Malešević
Voditelj programa: Nikolina Kašterović

18.00 – 19.00

Veče poezije „Pesnici s muzikom”
Učesnici: Pera Zubac, Miloš Zubac, Nemanja Nešić
Voditelj programa: Dragana Lisić

19.00 – 20.00

Dobitnica evropske nagrade za književnost: Natali Skovronek, „Mapa kajanja“ izdavač Arete, Beograd
Voditelji: Ana Jovanović i Jelena Janković

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

10.00 – 18.00 Interaktivne radionice Digitalnog omladinskog centra Gradske biblioteke u Novom Sadu (priprema i realizacija radionica: zaposleni u Digitalnom centru – Milan Maksimović, Aleksandra Rokvić i Ljubica Petković)
10.00 – 11.00 Razgovori sa posetiocima Sajma i upoznavanje sa radom Digitalnog omladinskog centra, novog odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu (programske aktivnosti, Book club – „Između redova“; Blog DOC-a Bibliofil; društvene mreže: Instagram; Jutjub kanal Biblioteke; štampani promotivni materijal)
11.00 – 12.00 Nove tehnologije u službi digitalizacije: DocScan, ScanTent i Transkribus
12.00 – 13.00 Video prezentacija DOC-a i promocija Bukmarker aplikacije
13.00 – 14.30 Stop-motion radionica
14.30 – 15.00 Video prezentacija DOC-a i promocija Bukmarker aplikacije
15.00 – 16.00 Kako pokrenuti i objaviti prvi podkast – radionica
16.00 – 18.00 Projekcija filma Organizatori: Digitalni centar – Gradska biblioteka Novom Sadu i Novosadski sajam
Sala 1
12.30 – 14.30 Predstavljanje IPA projekta Organizator: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine
Velika sala

ŠTANDOVI IZLAGAČA

Dani Ruske kulture · Master klas za učenike osnovnih škola u Novom Sadu „Ljubav se piše ćirilicom“ slikarke Olgice Stefanović · Likovna izložba „Sa hudožnikom kroz knjigu” · Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“

15.00 – 16.00

Izdavaštvo RTV – Ugaoni kamen prečanske istorije
Učestvuje: Zoran Kolundžija
Moderator: Ilija Tucić
Štand Radio televizije Vojvodine

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

14.00

Stručno vođenje: izložba Novi Sad kroz knjigu
Aula Novosadskog sajma

16.00 – 17.00

Scensko čitanje knjige „U požaru svetova: Ivo Andrić – jedan evropski život” Mihaela Martensa
Aula Novosadskog sajma

20.00

Koncert: Kaori Ito i Etnoforija
Hala 1

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

11.00 – 11.30

Svečano otvaranje Sajma obrazovanja „Putokazi“

11.30 – 12.00

Dodela nagrade „Zaharije Orfelin“ za 2022. godinu
Organizator: Novosadski sajam

12.00 – 12.30

Dr Peter Silađi „Hubert, lovac vilenjak”
Szilágyi Bay Péter „Hubert, a vadászmanó”

12.30 – 13.00

Muflon – Tehnika ocenjivanja lovačkih trofeja
Prof. dr Zoran Ristić

13.00 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Matica srpska, Vasko Popa, prof. dr. Jovan Delić)

14.00 – 15.00

Dani ruske kulture
– Umetnički program studenata Katedre za ruski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu
– Nastupa Mešoviti hor „Sveti Roman Slatkopojac”, dirigent – sunarodnica Evgenija Kojić.

15.00 – 16.00

Promocija novih izdanja Banatskog kulturnog centra
Govore: autori BKC-a i urednik Radovan Vlahović
Banatski kulturni centar

16.00 – 17.00

Dani Laze Kostića: – Nepočin – polja Vaska Pope – Vasko Popa 100 godina od rođenja
Učesnici: Simon Grabovac i Ervin Hadžimurtezić (glumac)

17.00 – 18.00

Dani Laze Kostića: Kako je Novi Sad postao srpska Atina?
Novosadski književni romantizam svakako je najpresudnije uticao da Novi Sad ponese epitet srpske Atine. Ima li boljeg povoda da se progovori o ovoj temi od činjenice da je Novi Sad Evropska prestonica kulture u 2022. godini.
Učesnik: dr Sava Damjanov

18.00 – 19.00

EPK – Gostujući pisac: Kristin Novak

19.00 – 20.00

EPK – Gostujući pisac: Darko Cvjetić

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

10.00 – 18.00 Interaktivne radionice Digitalnog omladinskog centra Gradske biblioteke u Novom Sadu (priprema i realizacija radionica: zaposleni u Digitalnom centru – Milan Maksimović, Aleksandra Rokvić i Ljubica Petković)
10.00 – 11.00 Razgovori sa posetiocima Sajma i upoznavanje sa radom Digitalnog omladinskog centra, novog odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu (programske aktivnosti, Book club – „Između redova“; Blog DOC-a Bibliofil; društvene mreže: Instagram; Jutjub kanal Biblioteke; štampani promotivni materijal)
11.00 – 12.00 Nove tehnologije u službi digitalizacije: DocScan, ScanTent i Transkribus
12.00 – 13.00 Promocija lektira u Insta pričama i promocija Bukmarker aplikacije
13.00 – 14.30 micro:bit i micro:Maqueen radionice
14.30 – 15.00 Promocija lektira u Insta pričama i promocija Bukmarker aplikacije
15.00 – 16.00 Kako pokrenuti i objaviti prvi podkast – radionica
16.00 – 18.00 Projekcija filma Organizatori: Digitalni centar – Gradska biblioteka Novom Sadu i Novosadski sajam
Sala 1
10.00 – 12.00 Nacionalna matura
Organizator: Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine
Velika sala
10.30 – 11.30 Sastanak
Organizator: Nacionalna služba za zapošljavanje
Sala 2
12.00 – 14.00 Principi STEM obrazovanja i učenja
Organizator: Udruženje roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje” Novi Sad
Sala 2
12.30 – 14.30 Predstavljanje IPA projekta Organizator: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine
Velika sala

GALERIJA RESTORANA KONGRESNOG CENTRA „MASTER”

8.00 – 17.00

Sajam zapošljavanja
Organizator: Nacionalna služba za zapošljavanje

ŠTANDOVI IZLAGAČA

Dani Ruske kulture
– Nastavak umetničkog programa studenata Katedre za ruski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu
– Prezentacija u onlajn formatu – školovanje stranih studenata u Ruskoj Federaciji
– Likovna izložba «Sa hudožnikom kroz knjigu»
– Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“

15.00 – 16.00

RTV onlajn nastava na jezicima nacionalnih zajednica
Učestvuju: Anamarija Viček, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Svetlana Zonjan iz Nacionalnog Saveta Slovaka i Mirko Kanjuh
Moderator: Ivana Savin
Štand Radio televizije Vojvodine

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

20.00

Koncert: Chalaban band
Hala 1

dani-laze-kostica

DANI LAZE KOSTIĆA
BINA U HALI „MASTER”

10.00 – 11.00

Operativa forenzika
Organizator: Tehnička škola „Pavle Savić” Novi Sad

11.00 – 12.00

EPK – Dečiji maskembal

12.00 – 13.00

Knjige i TikTok – uticaj novih medija na izdavaštvo; Anja Pušeljić (@anja.karenjina)
Lidija Kostecki (@lybooktok) i Slavka Vlalukin (Izdavačka kuća „Štrik”)
Vodi: Katarina Kostić („Prerazmišljavanje”)

13.00 – 13.30

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Zavod za kulturu vojvođanskih Rusina, NIU „Rusko slovo“ – promocija izdanja)

13.30 – 14.00

Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama (Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture – promocija dva izdanja)

14.00 – 15.00

Kulturno nasleđe u obrazovanju, Jelena Anđelković

15.00 – 15.30

Promocija knjige eseja i kritika Zdenke Valent Belić: „O poeziji i drugim vrlinama”
Učesnici programa: Zdenka Valent Belić i Mirko Sebić

15.30 – 16.00

Predškolska ustanova „PU Playroom”

KONGRESNI CENTAR „MASTER”

10.00 – 12.00 Nacionalna matura
Organizator: Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine
Velika sala
12.00 – 13.00 Okrugli sto „Osnaživanje devojčica i devojaka za bavljenje naukom i preduzetništvom”
Otvaranje Okruglog stola i pozdravno obraćanje: predsednica Udruženja naučnica Srbije „SRNA“ prof. dr Sanja Podunavac Kuzmanović; pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević
Prof. dr Sanja Podunavac Kuzmanović, predsednica Udruženja naučnica Srbije „SRNA“: Ciljevi i planirane aktivnosti udruženja UNS „SRNA“
Prof. dr Mila Grahovac: Nauka i ravnopravnost su u ženskom rodu
Prof. dr Jovana Grahovac: Devojčice i devojke u STEM naukama
Prof. dr Jelena Dodić: Upravljanje sopstvenim znanjem
Dr Ivana Pajčin, dr Vanja Vlajkov i mast. inž. Marta Loc, kompanija „Nsoilab”: Žensko inovaciono preduzetništvo
Prof. dr Senka Vidović: Kako probuditi i podržati naučnoistraživački duh mladih ljudi
Profesorka razredne nastave Vesela Mačkić: Živa laboratorija, put ka preduzetničkim veštinama i kritičkom mišljenju
Organizator: Udruženje naučnica Srbije „SRNA”
Sala 2
13.00 – 14.00 Uručenje priznanja izlagačima na 17. međunarodnom sajmu obrazovanja „Putokazi”
Organizator: Novosadski sajam
Velika sala
17.00 – 19.00 Predavanje „Kako da učenje bude igra?”
Organizator: NTC centar
Ceo Kongresni centar „Master”

ŠTANDOVI IZLAGAČA

Dani Ruske kulture – Prezentacija u onlajn formatu – školovanje stranih studenata u Ruskoj Federaciji – Onlajn izložba Istorijskog arhiva Beograda „Ruska emigracija u Beogradu 1920-1950.“

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

20.00

Koncert: Bilja Krstić i Bistrik
Hala 1

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

18.00

Karneval obrednih povorki
Hala 1

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

14.00

Stručno vođenje: izložba Novi Sad kroz knjigu
Aula Novosadskog sajma

20.00

Koncert: Müller & Makaroff (Gotan project) present – Antropoceno!
Hala 1

NOVI SAD – EVROPSKA PRESTONICA KULTURE – SEOBE DUŠA –
HALA 1

20.00

Koncert: Original Enigma Voices + Camerata Novi Sad
Hala 1

HALA „MASTER”
Štand Udruženja naučnica Srbije „SRNA”

20.00

Interaktivne radionice

  1. Biotehnologija za bezbednu hranu – organizator prof. dr Jovana Grahovac sa Tehnološkog fakulteta, rukovodilac projekta BioSolAfla koji finansira Fond za nauku RS
  2. Biotehnološka rešenja globalnih problema – organizator dr Ivana Pajčin sa Tehnološkog fakulteta, rukovodilac projekta BioConnection koji finansira Centar za promociju nauke
  3. Antimikrobna rezistencija kao izazov budućnosti – organizator prof. dr Zorana Kovačević sa Poljoprivrednog fakulteta, rukovodilac projekta InfoBomat koji finansira Fond za nauku RS
  4. Biohemijski usmerena selekcija ruže kao odgovor na izazove 21. veka – organizator prof. dr Mirjana Ljubojević sa Poljoprivrednog fakulteta, rukovodilac projekta „Biohemijski usmerena selekcija baštenskih ruža u cilju povećanja kvaliteta i tržišne kompetitivnosti vojvođanskih proizvođača“ koji finansira Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost
  5. Nauka i ravnopravnost polova – organizator prof. dr Mila Grahovac sa Poljoprivrednog fakulteta, učesnik CoChange projekta koji finansira EU
  6. Skrivene moći voća – organizator doc. dr Zdravko Šumić sa Tehnološkog fakulteta, učesnik projekta „Razvoj industrijske simbioze u AP Vojvodini kroz valorizaciju nusproizvoda prerade voća zelenim tehnologijama“ čiji je rukovodilac prof. dr Jovana Grahovac, a koji finansira Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnostrukovodilac projekta
  7. Zelene ekstrakcione tehnologije u proizvodnji farmaceutskih proizvoda – organizator prof. dr Senka Vidović sa Tehnološkog fakulteta, rukovodilac naučno-istraživačke grupe XtractTEAM

NOVOSADSKI SAJAM
www.sajam.net
* Organizator zadržava pravo izmene